RetrospectivaKinofestPixeliiRupPeliculaLaUnion

by jesuiscommejesuis

porque-hay-cosas-que-nunca-se-olvidan

Singurul festival de film digital din Europa de Est este invitatul special al programului de la Cinema Union în luna ianuarie. Cele mai bune filme ale ediţiei din 2008, desfăşurate în luna noiembrie la MNAC, vor fi proiectate pentru prima dată într-o sală de cinema din România. Astfel, ele vor putea fi (re)văzute atât de unii dintre cei 1000 de spectatori ai ediţiei precedente, cât şi de bucureştenii care nu au avut contact direct până acum cu filmul digital.

Mai puţin cunoscut în România, filmul digital combină metodele clasice cu grafica digitală, fiind un gen la realizarea căruia contribuie atât echipe de filmare propriu-zise, cât şi graficieni, programatori, animatori.

Primul calup de scurt-metraje din cadrul retrospectivei Kinofest rulează joi,
15 ianuarie, incepand cu ora 20(in reluare duminica, 18 ianuarie, dela 15:30),
şi aduce pe ecran cele mai aplaudate filme din competitia de fictiune a festivalului, printre care se numără şi marele câştigător, filmul spaniolPorque hay cosas que nunca se olvidan (r. Lucas Figuero). Cel de-al doilea grupaj, dedicat filmelor înscrise în competitia de animatie va putea fi urmărit o săptămână mai târziu, pe22ianuarie, de la ora 20:00, respectiv duminică,25 ianuarie, de la 15:30. Highlight-ul acestui din urmă program nu va fi reprezentat doar de câştigătorul secţiunii,Malcik (r. Dimitri Geller, Rusia), ci şi de filmul care a triumfat în competiţia de filme realizate cu telefonul mobil – singura de acest fel din România –The Flower, realizat de canadienii Dale Hayward şi Phil Dubrowsky.

Dacă în programul festivalului s-au regăsit 45 de filme din 21 de ţări, proiecţiile de la Union includ 25 de scurt-metraje din 13 ţări, într-un program consistent şi intens, care conţine atât filme pur experimentale cât şi structuri narative clasice, apropiate de cele întâlnite în filmele din programele celorlalte festivaluri de film. Mai jos aveţi programul complet al retrospectivei:

the-flower

Retrospectiva Kinofest – Fictiune (joi, 15 ianuarie, ora 20) reluare (duminica, 18 ianuarie, ora 16)

reCLASH DANCE – (r. Didier Victor Cohen, Franţa) 5′

CONTRACUERPO – (r. Eduardo Chapero Jackson, Spania) 17′

MURDER SEQUENCE – (r. Grigoris Panopoulos, Grecia) 5′

MAGMA – (r. Vicente Navarro, Spania) 7′

WING, THE FISH THAT TALKED BACK – (r. Ricky Rijneke, Olanda) 13′

LA LEYENDA DEL HOMBRE LENTO – (r. Armando del Rio, Spania) 4′

NAUFRAGE – (r. Clorinde Durand, Franţa) 6′

E.D.E.N. – (r. Fabio Guaglione & Fabio Resinaro, Italia) – 14’

LIMONCELLO – (r. Jorge Dorado & Luis Alejandro/Borja, Spania) 22′

PORQUE HAY COSAS QUE NUNCA SE OLVIDAN – (r. Lucas Figuero, Spania) 12′

Retrospectiva Kinofest – Filme de Animatie (joi, 22 ianuarie, ora 20) reluare (duminica, 25 ianuarie, ora 16)

LAST TIME IN CLERKENWELL – (r. Alex Budovsky, SUA) 4′

LA SAINT FESTIN (r. Annelaure Daffis & Leo Marchand, Franţa) 20′

AUTOBUM – (r. Irene Alvarez & Sergio Gallardo, Spania) 8′

NOC I DAN – (r. Berin Tuzlic, Bosnia-Herţegovina) 4′

DREAMMAKER – (r. Leszek Plicha, Germania) 14′

THE BUNJIES – (r. Ged Haney & Andreas Hykade, Germania) 3′

MILK – (r. Bastien Roger, Franţa) 8′

HARDCOVER & PAPERBACK – (r. Uri Alonim & Moshe Servatka, Israel) 3′

THE BELLRINGER – (r. Dustin Rees, Elveţia) 4′

ATENCION AL CLIENTE – (r. Marcos Valín & David Alonso, Spania) 17′

BIG BUCK BUNNY – (r. Sacha Goedegebure, Olanda) 10′

ORGESTICULANISMUS – (r. Mathieu Labaye, Belgia) 10′

WORLD WAR – (r. Vincent Chai, Marea Britanie) 4′

THE FLOWER – (r. Dale Hayward & Phil Dubrowsky, Canada) 2′

MALCHIK – (r. Dimitri Geller, Rusia) 16′

Advertisements